Ikona św. Sebastiana

Polkowice przygotowują się do ogłoszenia patronatu św. Sebastiana. Jedną z form przygotowania do tego wydarzenia będzie peregrynacja ikony św. Sebastiana. Wybraliśmy ikonę, gdyż jest ona wspólnym dziedzictwem wszystkich chrześcijan. Ikony pełnią podobne funkcje jak Biblia, ponieważ to co w Biblii przedstawione jest w słowach, na ikonie ukazane jest za pomocą linii i kolorów. Malarz ikon przekazuje to samo co kapłan, z tą różnicą, ze nie posługuje się słowami tylko farbami. Naucza barwami, dlatego ikona nazywana jest Ewangelią w kolorach i liniach. Stąd mówi się o pisaniu a nie malowaniu ikon. Istnieje także zespół norm i wskazań tak, aby napisana ikona mogła być ikoną kanoniczną.

Taki wizerunek św. Sebastiana powstał w pracowni pani Honoraty Wojczyńskiej. Jest ona absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom obroniła w 2016 roku z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Kortyki i w pracowni multimediów u prof. Pawła Jarodzkiego oraz dodatkowo obroniła aneks z rysunku u prof. Przemka Pintala. Temat dyplomu to „Ciemność nadmiarem światła, inspiracje ikoną”. Pani Wojczyńska jest nam bliska, gdyż od 2016 roku jest założyciel Szkoły Pisania Ikon w opactwie ss. Benedyktynek w Krzeszowie, pw. Wszystkich Świętych, poprzedzonej od 2013 roku warsztatami, które odbywają się po dzień dzisiejszy.

Ikonę św. Sebastiana pobłogosławił przedstawiciel papieża Franciszka, abp Salvatore Pennacchio – Nucjusz Apostolski w Polsce 20 września 2021 r. Uroczystość pobłogosławienia ikony odbyła się w kaplicy domu biskupa legnickiego. W uroczystości wzięli udział abp Salvatore Pennacchio – Nucjusz Apostolski w Polsce, bp Andrzej Siemieniewski – biskup legnicki, ks. Marek Kluwak – proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach, Roman Rozmysłowski – przewodniczący Rady Miasta Polkowice, Zbigniew Paluch – wiceprzewodniczący Rady Parafialnej, Elżbieta Paluch i Grzegorz Kowalik – przedstawiciele Stowarzyszenia św. Sebastiana w Polkowicach.

Na uroczystość pobłogosławienia została przygotowana specjalna modlitwa ułożona przez liturgistę ks. Marka Kluwaka, przetłumaczona na język łaciński przez ks. Pawła Trajewskiego, pracownika Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Udostępnij…
Dzieci z SP 2 dla Jana Pawła II

Dzieci z SP 2 dla Jana Pawła II

W 103 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Polkowicach przygotowały montaż słowno muzyczny pod kierunkiem katechetki Małgorzaty Klepackiej.  Występ odbył się w kościele Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana po Mszy św. 18 maja. Dzieci...

czytaj dalej
Rekolekcje 26.03.2023 r. – 29.03.2023 r.

Rekolekcje 26.03.2023 r. – 29.03.2023 r.

Serdecznie zapraszamy na Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadzi ks. Marek Kurzawa - proboszcz Parafii pw. św. Michała Archanioła w Sobinie. Plan Rekolekcji 26.03.2023 r. - niedziela godz. 9.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną;godz. 11.00 - Msza św. z nauką...

czytaj dalej