Ikona św. Sebastiana

Polkowice przygotowują się do ogłoszenia patronatu św. Sebastiana. Jedną z form przygotowania do tego wydarzenia będzie peregrynacja ikony św. Sebastiana. Wybraliśmy ikonę, gdyż jest ona wspólnym dziedzictwem wszystkich chrześcijan. Ikony pełnią podobne funkcje jak Biblia, ponieważ to co w Biblii przedstawione jest w słowach, na ikonie ukazane jest za pomocą linii i kolorów. Malarz ikon przekazuje to samo co kapłan, z tą różnicą, ze nie posługuje się słowami tylko farbami. Naucza barwami, dlatego ikona nazywana jest Ewangelią w kolorach i liniach. Stąd mówi się o pisaniu a nie malowaniu ikon. Istnieje także zespół norm i wskazań tak, aby napisana ikona mogła być ikoną kanoniczną.

Taki wizerunek św. Sebastiana powstał w pracowni pani Honoraty Wojczyńskiej. Jest ona absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom obroniła w 2016 roku z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Kortyki i w pracowni multimediów u prof. Pawła Jarodzkiego oraz dodatkowo obroniła aneks z rysunku u prof. Przemka Pintala. Temat dyplomu to „Ciemność nadmiarem światła, inspiracje ikoną”. Pani Wojczyńska jest nam bliska, gdyż od 2016 roku jest założyciel Szkoły Pisania Ikon w opactwie ss. Benedyktynek w Krzeszowie, pw. Wszystkich Świętych, poprzedzonej od 2013 roku warsztatami, które odbywają się po dzień dzisiejszy.

Ikonę św. Sebastiana pobłogosławił przedstawiciel papieża Franciszka, abp Salvatore Pennacchio – Nucjusz Apostolski w Polsce 20 września 2021 r. Uroczystość pobłogosławienia ikony odbyła się w kaplicy domu biskupa legnickiego. W uroczystości wzięli udział abp Salvatore Pennacchio – Nucjusz Apostolski w Polsce, bp Andrzej Siemieniewski – biskup legnicki, ks. Marek Kluwak – proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach, Roman Rozmysłowski – przewodniczący Rady Miasta Polkowice, Zbigniew Paluch – wiceprzewodniczący Rady Parafialnej, Elżbieta Paluch i Grzegorz Kowalik – przedstawiciele Stowarzyszenia św. Sebastiana w Polkowicach.

Na uroczystość pobłogosławienia została przygotowana specjalna modlitwa ułożona przez liturgistę ks. Marka Kluwaka, przetłumaczona na język łaciński przez ks. Pawła Trajewskiego, pracownika Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Udostępnij to...
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Print this page
Print
Tweet about this on Twitter
Twitter
Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła

Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła

W święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała miło nam poinformować o peregrynacji figury św. Michała Archanioła w naszej Parafii. Serdecznie zapraszamy 4 – 6 listopada 2022 r. Parafia Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach.

czytaj dalej
Październik – miesiąc modlitwy różańcowej

Październik – miesiąc modlitwy różańcowej

Miesiąc październik to tradycyjnie miesiąc modlitwy różańcowej. W naszej Parafii nabożeństwa różańcowe odprawiane są o godz. 17.30. Zapraszamy na nie szczególnie dzieci przygotowujące się do I Komunii św. i kandydatów do bierzmowania. W tym roku dzieci otrzymają...

czytaj dalej