Ikona św. Sebastiana

Polkowice przygotowują się do ogłoszenia patronatu św. Sebastiana. Jedną z form przygotowania do tego wydarzenia będzie peregrynacja ikony św. Sebastiana. Wybraliśmy ikonę, gdyż jest ona wspólnym dziedzictwem wszystkich chrześcijan. Ikony pełnią podobne funkcje jak Biblia, ponieważ to co w Biblii przedstawione jest w słowach, na ikonie ukazane jest za pomocą linii i kolorów. Malarz ikon przekazuje to samo co kapłan, z tą różnicą, ze nie posługuje się słowami tylko farbami. Naucza barwami, dlatego ikona nazywana jest Ewangelią w kolorach i liniach. Stąd mówi się o pisaniu a nie malowaniu ikon. Istnieje także zespół norm i wskazań tak, aby napisana ikona mogła być ikoną kanoniczną.

Taki wizerunek św. Sebastiana powstał w pracowni pani Honoraty Wojczyńskiej. Jest ona absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom obroniła w 2016 roku z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Kortyki i w pracowni multimediów u prof. Pawła Jarodzkiego oraz dodatkowo obroniła aneks z rysunku u prof. Przemka Pintala. Temat dyplomu to „Ciemność nadmiarem światła, inspiracje ikoną”. Pani Wojczyńska jest nam bliska, gdyż od 2016 roku jest założyciel Szkoły Pisania Ikon w opactwie ss. Benedyktynek w Krzeszowie, pw. Wszystkich Świętych, poprzedzonej od 2013 roku warsztatami, które odbywają się po dzień dzisiejszy.

Ikonę św. Sebastiana pobłogosławił przedstawiciel papieża Franciszka, abp Salvatore Pennacchio – Nucjusz Apostolski w Polsce 20 września 2021 r. Uroczystość pobłogosławienia ikony odbyła się w kaplicy domu biskupa legnickiego. W uroczystości wzięli udział abp Salvatore Pennacchio – Nucjusz Apostolski w Polsce, bp Andrzej Siemieniewski – biskup legnicki, ks. Marek Kluwak – proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach, Roman Rozmysłowski – przewodniczący Rady Miasta Polkowice, Zbigniew Paluch – wiceprzewodniczący Rady Parafialnej, Elżbieta Paluch i Grzegorz Kowalik – przedstawiciele Stowarzyszenia św. Sebastiana w Polkowicach.

Na uroczystość pobłogosławienia została przygotowana specjalna modlitwa ułożona przez liturgistę ks. Marka Kluwaka, przetłumaczona na język łaciński przez ks. Pawła Trajewskiego, pracownika Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Udostępnij to...
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Print this page
Print
Tweet about this on Twitter
Twitter
We wrześniu spotkanie z Siostrą Anną Czajkowską

We wrześniu spotkanie z Siostrą Anną Czajkowską

13 września w drugi wtorek miesiąca na spotkanie formacyjne Apostolstwa Pomocy Duszom Czyścowym, które powstało w naszej Parafii przyjedzie Siostra Anna Czajkowska ze Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Siostra Anna odpowiada za prowadzenia i formację...

czytaj dalej