Podsumowanie pomocy Ukrainie

Podsumowanie pomocy Ukrainie

Parafia Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach oraz Stowarzyszenie św. Sebastiana od początku wybuchu wojny czynnie włączają się w akcje pomocy Ukrainie.

Pomoc to jest wielowymiarowa

  1. Pomoc finansowa. Podczas zbiórki ofiar w Środę Popielcową i I. niedzielę Wielkiego Postu zebraliśmy 5.717 zł. Pieniądze zostały wpłacone na konto Caritas Diecezji Legnickiej. Przez cały Wielki Post zbieraliśmy ofiary w ramach jałmużny wielkopostnej. Uzyskaliśmy kwotę 6.834 zł. Pieniądze te zostały przekazane ks. Tadeuszowi Kupczyńskiemu, proboszczowi Parafii pw. Ducha Świętego w Glinianach na Ukrainie. Ks. Tadeusz prowadzi przy parafii punkt, w którym zatrzymują się osoby uciekające do Polski przed wojną na Ukrainie. Ksiądz organizuje dla nich posiłki, zabezpieczenie w prowiant, noclegi oraz transport na granicę. 19 marca prowadziliśmy kwestę do puszek, które zostały przekazane organizatorom koncertu. Łączna kwota pomocy finansowej to 12.551 zł.
  2. Pomoc materialna. Przez czas Wielkiego Postu zbieraliśmy żywność, koce, środki higieny osobistej, pampersy, kosmetyki, słodycze. Dwukrotnie zebraną pomoc przekazaliśmy do Miejskiego Centralnego Punktu Zbiórki Darów w Polkowicach przy ulicy Głogowskiej 11. Kierując tę pomoc do dzieci ukraińskich znajdujących się w Szkole Podstawowej nr 4 oraz domu dziecka. Także pomogliśmy indywidualnie Ukraince spodziewającej się dziecka. Otrzymała od nas dary w postaci kosmetyków do pielęgnacji dziecka, pampersów oraz potrzebnych rzeczy w pierwszych miesiącach po porodzie.
  3. Współpraca z instytucjami i osobami prywatnymi. Przy dystrybucji i organizowaniu pomocy współpracowaliśmy z Caritas Diecezji Legnickiej oraz władzami miasta Polkowice i dyrektorem Centrum Kultury w Polkowicach zarządzającym Polkowickim Centrum Wolontariatu. Podjęliśmy współpracę z panią Olgą Bunzyło – Przewodniczącą Zarządu Oddziału Lubuskiego Związku Ukraińców w Polsce. Współpracowaliśmy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 2, którym opiekuje się pani Renata Chmielowska.
  4. Działalność wspierająca. Jako wspólnota Parafialna oraz Stowarzyszenie podjęliśmy się współorganizacji wydarzeń kulturalnych wspierających Ukraińców. Był to koncert Narodowej Orkiestry Bandurzystów Ukrainy zorganizowany 19 kwietnia o godz. 19.00 oraz koncert oratorium „Modlitwa Kościoła” – wystep zespołów Cantus Mirabilis i Sonus Animae. Koncerty były wydarzeniami wspierającymi Ukraińców i apelami o pokój na Ukrainie.
  5. Modlitwa. Od początku konfliktu włączamy się w modlitwę w intencji pokoju przez śpiew suplikacji na zakończenie Mszy św., wezwania kierowane w modlitwie wiernych, nowennę w każdą środę oraz modlitwę indywidualną.
  6. Akcja informacyjna. Prowadzimy akcję informacyjną przez stronę internetową Parafii i Stowarzyszenia św. Sebastiana oraz media społecznościowe. Są to działania informujące o pomocy, możliwości skorzystania ze wsparcia, prowadzonych działań oraz realizowanych projektów. M.in. informowaliśmy o ośrodkach i wspólnotach prawosławnych, grekokatolickich zapewniających wsparcie duchowe na terenie diecezji legnickiej. Informowaliśmy o przygotowaniach do świąt według kalendarza juliańskiego informując o poświęceniu pokarmów na stół wielkanocny.
  7. Działania indywidualne. Panie z naszego Stowarzyszenia zaangażowały się przygotowanie sali w SP 4, na której mieszkają Ukraińcy. Wykonały dekoracje, na łóżkach dziecięcych rozłożyły słodycze, przygotowały kącik z zabawkami dla dzieci.
Udostępnij…
Boże Ciało 2023 r.

Boże Ciało 2023 r.

”Dzisiaj w naszej Parafii obchodziliśmy Uroczystość Bożego Ciała którą rozpoczęliśmy Mszą św. o godz. 11.00 po Mszy odbyła się procesja eucharystyczna ulicami miasta Wojska Polskiego, Dąbrowskiego, Topolową, Cisową, Jarzębinową i Wierzbową. Przy każdym z czterech...

czytaj dalej
Odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej

Odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej

Dzisiaj uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Marek Korgul, wikariusz biskupi diecezji świdnickiej. Dziękujemy księżom: ks. dziekanowi Markowi Pluskota, ks. wicedziekanowi Markowi Kurzawa, ks. proboszczowi...

czytaj dalej